توصیه های مرتبط با واکسیناسیون کووید 19 در بیماران مبتلا به صرع (Farsi)

تا کنون چندین واکسن علیه بیماری کووید 19 تاییدیه های لازم را دریافت کرده اند. در حال حاضر شواهدی مبنی بر اینکه ابتلا به صرع باعث افزایش خطر عوارض جانبی ناشی از واکسن کووید 19 از جمله تشنج می شود وجود ندارد . به علاوه در بیماران مبتلا به صرع ، خطر عفونت کووید 19 و عوارض ناشی از این عفونت بسیار بیشتر از خطر عوارض جانبی واکسیناسیون کووید 19 است. ولی ، پس از واکسیناسیون کووید 19 (مانند سایر واکسن ها) ممکن است تب ایجاد شود. این عارضه می تواند آستانه تشنج را در برخی از افراد کاهش دهد. مصرف منظم داروهای ضد تب (به عنوان مثال پاراستامول / استامینوفن) به مدت 48 ساعت پس از واکسیناسیون (یا برای مدت تب) ، می تواند این خطر را به حداقل برساند.

قبل از دریافت واکسن کووید 19 ، حتماً به کادر درمان ارایه دهنده واکسن خود اطلاع دهید که مبتلا به صرع هستید و همچنین سایر اطلاعات مهم پزشکی را اطلاع دهید:

  • سابقه واکنش های آلرژیک به واکسن (به عنوان مثال واکسن آنفلوانزا)
  • تب یا عفونت فعلی یا اخیر
  • همه داروهایی که مصرف می کنید ، به ویژه داروهایی که سیستم ایمنی را تضعیف می کنند (به عنوان مثال داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی) و همچنین داروهای ضدانعقاد
  • • وضعیت بارداری یا شیردهی ، یا قصد بارداری

مانند هر واکسنی ، اگر به هر یک از اجزای واکسن کرونا حساسیت دارید ، نباید واکسن کووید 19 را دریافت کنید. همچنین در صورت واکنش آلرژیک به دوز اول واکسن ، از دریافت دوز دوم خود داری کنید.

اگر در حال حاضر واکسن کووید 19 را دریافت کرده اید ، ادامه استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی بسیار مهم است . با وجود انکه واکسن های فعلی ، بسته به نوع واکسن ، خطر ابتلا به عفونت کووید 19 را تا 90٪ کاهش می دهند ، اما افراد واکسینه شده هنوز به عنوان ناقل بی علامت می توانند بیماری را به دیگران منتقل کنند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید

https://epilepsysociety.org.uk/vaccine

https://www.epilepsy.com/learn/covid-19-and-epilepsy/covid-19-vaccination

https://epilepsysociety.org.uk/news/Covid-vaccine-reassurance

https://livingwellwithepilepsy.com/2020/covid-19/covid-19-vaccine-and-epilepsy.html

 

rev. 8 March 2021